5 dobrých důvodů, proč zajít k volbám

5 dobrých důvodů, proč zajít k volbám

Sebevědomá města vedená schopnými a slušnými politiky jsou klíčovým prvkem úspěšné společnosti. Hlasem v komunálních volbách ovlivňujete i směřování státu.  

 

Dění v našem městě se týká i vás

Zastupitelstvo rozhoduje o mnoha věcech, které vás mohou stát dost peněz a starostí. Každý rok se diskutuje o tom, kam půjde miliarda z rozpočtu. Na opravy silnic, rozšiřování parkovišť, nebo budování cyklostezek? Podpoří se více sportování dětí, cenově dostupná veřejná doprava, nebo zřízení dalších zahrádek? Zvýší se poplatky za odpad, psy či daně z nemovitosti? Bude v čele městské policie schopný velitel a v divadle dobrý ředitel? Vyroste vám za domem obchvat, nebo park? Začne město adekvátně reagovat na globální trendy? To všechno se týká vás i vašich blízkých, teď i v budoucnosti.

Záleží na tom kdo

Máte pravdu, že výběr politiků pro město naší velikosti je trochu obtížný a nudný. Opava je příliš velká, abyste všechny kandidáty znali osobně, ale zároveň příliš malá na to, aby vám je přiblížila omezená místní média. Hesla se opakují, a tak se rozdíly mezi politiky na plakátovacích kostkách hledají hůř než mezi tučňáky na ledové kře. A přece nejsou všichni politici stejní. Rozdíly ve výsledcích jednotlivých koalic a primátorů můžete vidět už v průběhu volebního období, o historické perspektivě nemluvě.

I váš hlas může být rozhodující

Ne, vítězství vašeho favorita vám nikdo nezaručí. Ani hokejistům nikdo nezaručí závěrečné skóre, a přece kvůli tomu nezůstanou v šatně. Odborníci je pak chválí za zodpovědnou hru a sympatický herní projev.

Na komunální volby mají vliv preference celostátních stran, určitě je ale nerozhodují. Rozhoduje nabídka místních osobností a volební účast. Vyšší volební účastí můžete lokální politiky přimět k větší ostražitosti při nakládání s veřejnými statky. Posílením svého kandidáta posílíte svůj názor na řízení města. Když se vám nebude zamlouvat, můžete se domáhat svých přání řadou dalších, překvapivě účinných způsobů.

Opava je stejně důležitá jako Praha

Komunální politika je svébytná a na státu do značné míry nezávislá věc. Už víme, že bez vlády klidně vydržíme rok, bez prezidenta po zbytek života, ale bez fungující radnice a jejích technických, sociálních nebo dopravních služeb jen několik dnů či hodin. 

Zapomíná se, že úroveň komunálních politiků ovlivňuje úroveň politiky krajské. Jejich kultura buduje kulturu stran a jimi ovládaných centrálních institucí. Sebevědomá města vedená schopnými a slušnými politiky jsou klíčovým prvkem úspěšné společnosti. Hlasem v komunálních volbách ovlivňujete i směřování státu.

Víme, že času máme všichni málo, přesto...

V Opavě máme 58 volebních místností. Tu svou nemá nikdo dál než několik set metrů. Za dvacet minut můžete být zase doma nebo na Facebooku. Pádný důvod, proč nezajít ke komunálním volbám, se prostě hledá obtížně. Tak ho nehledejte a přijďte.

3 snadné kroky, jak volit

  1. Najděte si svou volební místnost dle místa bydliště. Pomoci vám může tato aplikace.
  2. V pátek 23. září od 14 do 22 hodin nebo sobotu 24. září od 8 do 14 hodin si najděte pár minut svého času a navštivte svou volební místnost.
  3. Na volebním lístku zaškrtněte jednu z těchto možností:
    • celou volební stranu (nejlepší varianta pro získání většího množství hlasů)
    • jednu volební stranu a jednotlivé kandidát(k)y dalších volebních stran
    • jednotlivé kandidát(ky) napříč různými volebními stranami

 Poznámka: V komunálních volbách nefungují tzv. preferenční hlasy, tzn. zaškrtnutí celé volební strany a zároveň jednotlivých kandidátů v ní.