Sdílená kola

Sdílená kola

Moderní svět si žádá nová a pokroková řešení. I proto jsme si dali za cíl dostat do Opavy bikesharnig, sdílená kola. Tento záměr byl jedním z důležitých bodů našeho programu. Dobrá věc se podařila a díky naší práci v nové koalici mohli v březnu 2020 vyzkoušet tuto novou službu první Opavané. V době kovidu byl sice rozjezd trochu pomalejší, ale již během několika měsíců se zájem o tento způsob dopravy enormně zvýšil. Zvyšuje se tak i počet stanic a jednotlivých kol s příslibem dalšího růstu i s ohledem na neustálé zdražování benzínu i dalších způsobů dopravy. 
 
Na základě výběrového řízení je poskytovatelem služby firma Nextbike, která působí v řadě měst a má tak v této oblasti bohaté zkušenosti. O tom ostatně hovoří i celkový počet výpůjček blížící se 4.5 milionům a ušetření 770 tun CO2! Doprava je tak nejen zdraví prospěšná a rychlá, ale také výrazně ekologická. Chrání naše město od znečištění a přispívá dále k našemu zdraví. 
 
V současné době disponuje Opava 100 koly a 30 stanicemi v nejvytíženějších lokalitách s možností další úpravy dle získaných dat při užívání této služby. Přizpůsobuje se tak přímo požadavkům jednotlivých uživatelů. Použití je přitom velmi jednoduché. Stačí si zdarma stáhnou aplikaci do mobilu, odemknout kolo a jet! Prvních 15 minut je zdarma, dále jsou ceny řádově v desetikorunách. 
 
Bikesharingu věříme, jako novému modernímu způsobu dopravy, který funguje v celé řadě našich i evropských měst. Je to doprava levná, ekologická a zdraví prospěšná. Budeme proto nadále podporovat její financování tak, aby zůstala nadále dostupná široké veřejnosti, jako služba lidem.         
 
 
Zveřejněno v tisku:

 

Podmínky používání sdílených kol zde.