Re-use centrum i v Opavě

Re-use centrum i v Opavě

Jednou z možností šetrného chování k životnímu prostředí i finančních úspor v době výrazného a trvalého zdražování jsou tzv. Re-use centra.

Není to žádná novinka a v mnohých městech již tato služba funguje. Příkladem může být třeba Ostrava, Příbor, Brno nebo nově také Nový Jičín.

Zelená pro Opavu tento projekt dlouhodobě podporuje a jsme velmi rádi, že se právě díky naší iniciativě v současné koalici takové centrum v Opavě již 3. srpna otevřelo.

O co se vlastně jedná? Re-use centrum je „sběrné“ místo pro opětovné použití věcí, které jsou pro někoho nepotřebné, ale zachovalé pro další využití. Může se jednat například o vybavení domácnosti – nádobí, hrnce, obrazy, dekorace, ale také například elektronika, sportovní vybavení, hračky nebo knihy apod. Tím, že se taková věc nevyhodí, nezatíží skládku a životní prostředí, ale naopak poslouží někomu dalšímu, který ji dále využije.

Opavské centrum bude součástí sběrného dvora v Jaktaři v ulici Přemyslovců a bude v provozu již od letošního srpna do 15. listopadu vždy ve středu a v sobotu od 11:00 do 17:30 hodin. Z kapacitních důvodů mohou věci nosit prozatím jen obyvatelé slezské metropole, naopak prodej za symbolickou drobnou úplatu bude možný komukoliv.

Věříme, že tento projekt pomůže nejen k větší čistotě našeho města, ale bude nápomocen také našim občanům v době vysoké inflace a trvalého zdražování, zabrání zbytečnému plýtvání a pomůže využít věci, které by se jinak vyhodily.       

Pro předávání hezkého oblečení funguje v Opavě již pravidelně několikrát ročně pořádaná akce Opavský SWAP. S cílem předávání pro někoho již nevyužitých, ale zachovalých různých věcí, funguje již několik let mnoho facebookových „ZERO  WASTE“ skupin včetně těch s působností v Opavě a okolí. Avšak tento on-line „svět“ může být pro někoho nedostupný a komplikovaný a právě „fyzické“ sběrné a výdejní místo umožní snížit odpad všem opavským občanům.

 

Odkazy na opavské skupiny:

Výměny oblečení – akce několikrát ročně: https://www.facebook.com/opavskyswap

Výměny a darování všeho: https://www.facebook.com/groups/1323714344432723

Výměny rostlin: https://www.facebook.com/groups/902576873583000