Komunitní energetika - cesta k energetické soběstačnosti

Komunitní energetika - cesta k energetické soběstačnosti

Co to jsou energetické komunity? Je to poměrně jednoduché.

Jedná se o spolky obcí, jejich obyvatel a místních podnikatelů, kteří se v dané lokalitě dohodnou na vybudování vlastního zdroje energie (solární panely na střechách obecních i soukromých budov, větrná elektrárna na kopci u obce, bioplynová stanice ve vlastnictví obce). Spoluvlastníci zdroje jsou pak zároveň odběrateli vyrobené energie a případné přebytky prodávají buď do běžné sítě, nebo ostatním občanům či institucím obce a blízkého okolí. Jinými slovy řečeno, co na střeše vyrobím a nespotřebuji, může využít soused, ale za mnohem lepší cenu, než když odebere elektřinu od centrálního dodavatele.

Schéma fungování komunitní energetiky:

 

Proč se komunitní energetikou zabýváme? Protože z ní vyplývá řada benefitů jak pro obce, tak pro jejich občany. Jedná se o snižování nákladů na energie, o posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti, o posílení lokální ekonomiky a o pozitivní vliv na čistotu ovzduší v obci.

Fungují už takovéto komunity někde v Evropě? Ano, spolky energeticky sdružující například obecní objekty, podnikatelský nebo zemědělský areál sídlící v obci a domy obyvatel obce v dnešní době velice dobře fungují v zemích jako je Rakousko, Německo, Belgie nebo Litva.

Jak to je v České republice? Česká legislativa toto zatím neumožňuje, přestože je to požadavek ze strany EU. Příslušné ministerstvo pracuje na změně energetického zákona. Věříme ale, že i díky zvyšujícímu se tlaku ze strany veřejnosti brzy vstoupí v platnost.  Tak proč nebýt o krok dopředu a připraven!

Věděli jste, že jeden z prvních energetických spolků v Česku byl založen u nás na Opavsku? Spolek ENERKOM vznikl v očekávání nového energetického zákona. Založení jednoho z prvních energetických společenství v ČR iniciovala Místní akční skupina Opavsko (MAS Opavsko) věnující se decentralizované energetice přes 10 let. V posledních měsících probíhají jednání s městem Opava a ENERKOMEM, protože vzájemná spolupráce by mohla být výhodná pro obě strany. Venkovské obce by dodávaly fotovoltaickou a větrnou energii během jarních a letních měsíců, na podzim a v zimě by zase Opava za pomoci kogeneračních výtopen pomáhala těmto obcím.

Proč je komunitní energetika jedním z hlavních bodů našeho programu? V dnešní době neustále se zvyšujících cen paliv a energií považujeme rozvoj komunitní energetiky za zásadní. Věříme, že komunitní energetika je cesta, jak město a jeho občané ušetří na výdajích za elektřinu a teplo a zároveň se stanou energeticky soběstačnými. Chceme zabránit energetické chudobě v našem městě a maximálně přispět k jeho energetické stabilitě.

A na závěr jedno velmi výstižné heslo:

"Nejčistší energie je ta, kterou nespotřebujeme, a nejlevnější ta, kterou nemusíme nakupovat."

(VENUS - Vize ENergeticky ÚSporného regionu; MAS Opavsko)

Zdroje: