Jedním z bodů našeho volebního programu byla péče o seniory. Tuto oblast považujeme za velmi důležitou a jednoznačně prosazujeme, že se právě město musí o své starší občany postarat a zajistit jim nabízenými službami dobré životní podmínky. Avšak nezůstáváme jen u slibů, tento týden město otevřelo nový penzion pro seniory, k jehož vzniku naši lidé významně přispěli.

Foto: Facebook Moravskoslezského kraje

Před komunálními volbami v roce 2018, jsme mimo jiné slíbili, že urychlíme výstavbu bytů s pečovatelskou službou a dne 12. února 2020 byl v Kateřinkách na ulici Hálkova slavnostně otevřen zcela nový penzion pro seniory s 52 byty včetně 16 bezbariérových. Penzion patří do správy městské příspěvkové organizace Seniorcentrum Opava, které bude jeho obyvatelům zajišťovat dle potřeby stravu a pečovatelské služby. Městský penzion nevznikl v Opavě více, než 20 let. Naposledy otevíralo město obdobné zařízení v roce 1998. Také realizace nového penzionu Seniorcentra zabrala městu téměř 10 let. A sdružení Zelená pro Opavu se hrdě hlásí k tomu, že naši lidé byli u vzniku tohoto potřebného zařízení od samého začátku až po otevření.

Jak dlouho vzniká městský penzion

Myšlenka postavit nový penzion pro seniory a imobilní občany s bezbariérovými byty se zrodila již někdy v roce 2011 v kanceláři tehdejší 1. náměstkyně primátora Pavly Brady (členky Strany zelených), které byl svěřen jak městský majetek, tak i sociální oblast. Díky iniciativě Pavly Brady byla provedena analýza bytů v majetku města, nastavena nová pravidla přidělování městských bytů a vypracována Koncepce rozvoje sociálního bydlení. Nově nastavenou politikou sociálního bydlení se Opava stala mezi městy České republiky průkopníkem. Analýzou se potvrdil nedostatek bytů jak pro seniory, tak i pro mladší imobilní občany. Město Opava mělo ve svém majetku pouze několik málo plně obsazených bezbariérových bytů v bytovém domě na ulici Krnovská. V pořadníku Seniorcentra zajišťující bydlení pro seniory s pečovatelskou službou bylo stabilně 300 zájemců, přičemž se dařilo ročně ubytovat jen desítku z nich.

Už v roce 2012 proběhla na stavbu nového penzionu na ulici Hálkova architektonická soutěž, ze které vznikl vítězný návrh dnes realizované stavby. Město se po zpracování projektu snažilo zajistit na výstavbu potřebné finance, jak ze svých zdrojů, tak z dotačních programů EU. Ve volebním období 2010 až 2014 se počítalo, že bude stavba stát 50 milionů korun, ale s výstavbou se nezačalo. Projekt zůstal na stole a byl prosazován i v dalším volebním období primátorem Radimem Křupalou.

V roce 2018 vyhlásilo město soutěž na dodavatele stavby za 80 milionů korun, avšak do navrhovaného rozpočtu se vzhledem k růstu cen v důsledku stavebního boomu žádná z firem nevešla. Nejnižší podaná nabídka byla 99 milionů. Výstavba penzionu pro seniory podporována napříč politickým spektrem byla ovšem zastupiteli podpořena schválením navýšeného rozpočtu. Stavbu penzionu podpořili jednohlasně také tehdejší tři opoziční zastupitelé za Zelenou pro Opavu – Pavla Brady, Olga Pavlíčková a Pavel Stehlík. Slavnostním poklepáním základního kamene byla stavba zahájena na samém konci volebního období 2014-18 a to 11. září 2018.

Penzion IV. byl navržen jako dokončení bloku již dříve postavených polyfunkčních domů
Zdroj: mapy.cz

Výsledek 10ti letého snažení

Stavba penzionu byla nakonec dokončena začátkem letošního roku, to je třetí volební období a deset let od vzniku prvotního nápadu. U realizace výstavby i otevření penzionu stál náš současný náměstek primátora za klub KDU-ČSL a Zelená pro Opavu, Michal Jedlička. Slavnostního otevření se účastnil také zastupitel zvolený za Zelenou pro Opavu a předseda komise pro Komunitní plán a sociální věci, doktor Dalibor Hudec a zastupitelka zvolená za KDU-ČSL a členka našeho společného klubu paní Lucie Pobořilová.

Penzion IV. Seniorcentra nabízí celkem šestnáct bezbariérových bytů (1+kk) určených pro sociální bydlení osob v nepříznivé sociální situaci dané zdravotním stavem či věkem. Třicetšest bytů (1+kk a 1+1) je pak určeno výhradně pro ubytování seniorů. Byty jsou určeny pro maximálně 2 osoby.

Stavbu realizovala firma Metrostav a vyšla na celkem 104.799.282,07 Kč včetně DPH, z toho 9,6 milionů poskytl stát prostřednictvím dotace od ministerstva pro místní rozvoj.

Foto: Facebook Moravskoslezského kraje