Na mnoha místech České republiky se v sobotu 8. dubna konal již tradiční jarní úklid černých skládek. Opavští Zelení se k akci Ukliďme svět – Ukliďme Česko, přidali již potřetí.

Tentokrát uklízelo osm dobrovolníků odpadky od místa bývalé točny trolejbusů na Olomoucké ulici až k zahrádkářské kolonii u svaté Anny. Za tři hodiny naplnili téměř třicet pytlů odpadu a k tomu vytahali ze zeleně šest kusů pneumatik různých velikostí, zbytky starého televizoru nebo celou hromadu eternitových střešních tašek. „Podařilo se nám uklidit několik odpadky znečištěných míst. Už na první nevelké ploše zeleně hned vedle Olomoucké ulice jsme naplnili třináct pytlů“, říká Pavel Měkýš, hlavní organizátor letošního úklidu Strany zelených v Opavě. Většina pytlů se zaplnila plasty, nejvíce bylo různých sáčků a plastových obalů od potravin, PET-lahví, ale také sklenic, našly se i různé kusy oblečení, slunečních brýlí, boty a poblíž zahrádek také vysavač, varná konvice či hrnec. „Jsem rád, že se nás i přes velmi nepříznivé počasí sešlo alespoň šest dospělých a dvě malé děti, které se také aktivně zapojily. Dostávají dobrý příklad a kladný vztah k přírodě jim jistě vydrží až do dospělosti“, dodává organizátor.

Úklid se konal v rámci celorepublikové akce, kterou zaštiťuje ČSOP a spolek Ekosmák, ti dodali rukavice a pytle také do Opavy. Přes půl tuny nasbíraných odpadků odvezou a zlikvidují Technické služby.

Začali jsme u bývalé točny trolejbusů a hned vedle Olomoucké ulice jsme našli hromadu odpadků.

Mezi nejrůznějšími obaly od potravin jsme našli i sluneční brýle…

…kabelky a oblečení.

Tahle fleece bunda je jako nová 🙂

Televize značky ORAVA už je staršího data.

Po hodině práce jsme sesbírali 13 pytlů odpadu, koberce, televizi, pneumatiku…

…pokračovali jsme směrem k zahrádkářské osadě sv. Anna.

A už po cestě jsme sesbírali několik pytlů, hromadu střešních eternitových šablon a další pneumatiky.

Vedle zahrádkářské kolonie jsme objevili několik černých skládek s plasty, sandály…

polobotkami…

Našli jsme i zajímavé úkazy…

Zapotili jsme se s pneumatikou z nákladního auta.

Takto vypadalo jedno z míst poblíž zahrádek před úklidem…

…a to stejné místo po úklidu.

Celkem se nám podařilo sesbírat za tři hodiny cirka půl tuny odpadu.

Za fotodokumentaci děkujeme: Pavel Měkýš, Ondřej Smolen, Pavla Brady