Pouze 33,32 % opavských voličů přišlo k letošním říjnovým komunálním volbám a zvolilo nové zastupitelstvo. Od roku 1998 je to nejnižší volební účast. Oproti tomu při komunálních volbách v roce 1994 dosáhla voličská účast dokonce 54,45 % a v roce 2010 se zúčastnilo voleb 41,66 % opavských voličů. Znamená to, že už Opavany dění ve světě nezajímá anebo je to výsledkem celospolečenské otrávenosti, beznaděje a apatie?

Z výsledků voleb je zřejmé, že se tentokrát nevolily celé volební strany. Většina Opavanů křížkovala jednotlivé osobnosti, které by v zastupitelstvu rádi viděli. Mnoho hlasů tak bylo ztraceno. Osobnosti, které samy o sobě získaly dostatečný počet hlasů, ale byly na kandidátce subjektu, který nepřekročil potřebnou 5% hranici, zvoleny nebyly. Ukázkovým příkladem je René Černohorský na 4. místě ENERGIE, který získal 1 143 hlasů, což je skoro o sto víc, než dvojka z kandidátky Opavané, Hana Brňáková, která v zastupitelstvu zasedne. Hojné křížkování osobností napříč politickým spektrem přispěl i tomu, že se celkově do zastupitelstva tentokrát dostalo hned 9 z 14 stran. V roce 2010 se ze stejného počtu kandidujících 14 stran zasedlo v zastupitelstvu jen 5. Pro toto volební období byl také končícím zastupitelstvem snížen počet zastupitelů a to z 45 na 39, což přispělo ke snížení počtu mandátů pro jednotlivé strany.

Volby v Opavě nebyly zpochybněny, takže nic nebrání tomu, aby 10. listopadu proběhlo první ustavující zasedání. Stejně jako v mnoha dalších městech naší republiky, se i v Opavě stalo vítězem těchto voleb hnutí ANO 2011, které získalo 22,91 % a 11 mandátů. Na druhém místě skončila ČSSD s 13,71 % a 6 mandáty. S větším odstupem pak má KSČM s 8,95 % 4 mandáty, stejně jako Změna pro Opavu s 8,46 %, zatímco straně SNK Starostové a občané Opavy stačilo 8 % už jen na mandáty 3. ODS s 7,42 % i KDU-ČSL s výsledkem o setinku horším, 7,41 % mají každý po 3 mandátech. Zelená pro Opavu s 6,57 % hlasů a celkem 3 mandáty. Nejtěsněji se do zastupitelstva dostali Opavané – NEZÁVISLÍ, OBČANÉ, PIRÁTI, kterým 5,68 % stačilo na 2 mandáty. Hnutí nezávislí – ENERGIE, TOP 09, Moravané a Slezané a Romská demokratická strana nepřekročili 5% hranici a jejich zástupci v zastupitelstvu tentokrát nezasednou.

Z 39 zastupitelů bude zájmy občanů hájit pouze 7 žen, čímž se oproti minulému období jejich podíl snížil 22,2 % na 17,9 %. Pouze 12 z 39 zvolených zastupitelů bylo součástí toho minulého. Rekordmanem je v tomto směru hnutí ANO 2011, které má samé nováčky. SNK Starostové a občané Opavy sice ve svých řadách nemají nikoho, kdo by byl ve „velkém“ opavském zastupitelstvu, zato jsou mezi nimi dva zkušení starostové městských částí. Pokud srovnáváme minulé zastupitelstvo s tím současným, pak z původní SOS pro Opavu zasedne do lavic nově hned 5 zastupitelů, bohužel za 3 různé volební strany – kromě Zelené pro Opavu, také lídr Změny pro Opavu a dvojka za stranu Opavané.

Zelenou pro Opavu bude v tomto volebním období zastupovat Pavla Brady, Pavel Stehlík a Olga Pavlíčková. Pavla Brady je do zastupitelstva města zvolena již potřetí a má zkušenosti jak z opozice (2006–2010), tak z úrovně vedení města. Pavel Stehlík a Olga Pavlíčková jsou zvoleni podruhé, přitom Pavel Stehlík působil 4 roky jako radní města a Olga Pavlíčková byla v uplynulém volebním období předsedkyní klubu zastupitelů SOS pro Opavu. Přestože bude v nově zvoleném zastupitelstvu patřit klub Zelená pro Opavu k těm nejzkušenějším, respektujeme výsledky voleb a naši tři zastupitelé budou hájit zájmy občanů z opozičních lavic.

Děkujeme všem našim voličům za důvěru, kterou nám dali navzdory masivní neférové negativní kampani, která se na nás strhla ze všech stran. Nejen zastupitelé, ale i další lidé kolem Zelené pro Opavu jsou připraveni dále pracovat ve prospěch Opavy všude, kde jim to bude umožněno – zastupitelstvo, výbory, komise, pracovní skupiny. A budeme vás i nadále informovat o dění na opavské politické scéně prostřednictvím těchto webových stránek a Facebooku.