Počet cestujících v opavské MHD pomalu, ale jistě klesá. Trvale udržitelná přeprava lidí po městě se přitom bez kvalitní a moderní MHD neobejde.


Máme-li se pokusit trend zvrátit, musíme hromadnou dopravu učinit atraktivnější a přístupnější. Nemusí jít o reklamní kampaně ani dobře viditelné, ovšem drahé investice do vozidel nebo zastřešování zastávek (nic proti nim). Pomoci mohou i drobná opatření, když odstraní problémy, které cestujícím ztrpčují život nebo je od veřejné hromadné dopravy úplně odrazují.

 

Vozový park se notně zmodernizoval, na rozdíl od způsobu placení.

 

Takovým problémem je i opavský odbavovací systém. Lidé, kteří nejsou držiteli ODIS karty, mají jedinou možnost jak si koupit jízdenku: odpočítat mince a vhodit je do pokladničky u řidiče. Protože je automat nerozměňuje ani nevrací, musíte mít přesný obnos, jinak nemůžete jet anebo jízdné přeplatíte. To obzvlášť mate návštěvníky z větších měst, kde o podobném způsobu odbavování dávno neslyšeli.

Řešení je přitom jednoduché a netřeba ho vymýšlet: bezkontaktní platební karty. Jízdenky se jimi platí nejen v metropolích, ale i ve srovnatelných městech jako Prostějov, Cheb nebo Jeseník. To prostě nastoupíte do vozu, přiložíte kartu k terminálu a vezmete si jízdenku. Současné způsoby odbavení tím nebudou dotčeny.

V Opavě máme hustou síť linek a (navzdory požáru kylešovické vozovny v roce 2013) i velmi slušný vozový park. Nepohodlný odbavovací systém ale snižuje jeho využití i rychlost MHD. S hrstmi mincí se opavští cestující potýkají dnes a denně. Změnit se to dá snadno. Stačí se rozhlédnout po okolních městech.