Datum 10. března je spojeno se solidaritou, kterou lidé po celém světě vyjadřují Tibetu vyvěšováním tibetské vlajky. Také Strana zelených v Opavě se k podpoře Tibetu připojí i letos.

Zelení stejně jako vloni organizují v Opavě celostátní festival Pro Tibet v Kavárně AlterNativa, Na Valech 5. Po celý měsíc březen zde můžete zakoupit výrobky Tibeťanů a shlédnout fotografie z Lhasy a okolí autorky Pavly Brady. V úterý 15. března proběhne přednáška Adama Kubesy Život Buddhy, ve středu 16. a čtvrtek 17. března se můžete těšit na zajímavé dokumentární filmy. Podrobnější informace najdete níže, případně na stránkách festivalu Pro Tibet 2016.

Sama jsem před lety Tibet navštívila a vím, jak je pro Tibeťany mezinárodní podpora důležitá.  Nesmíme zapomínat, že se ještě nedávno porušovala lidská práva také v naší zemi a také nám pomáhala podpora demokratických států. Je povinností České republiky vzít tuto zodpovědnost nyní také na sebe,” říká Pavla Brady, opavská zastupitelka a předsedkyně Strany zelených v Moravskoslezském kraji.

Výtěžek z letošního Festivalu bude věnován na podporu tibetských seniorů, konkrétně na zajištění jejich lékařské péče a nákup kompenzačních pomůcek.

517172-R1-10 copy30x45-smfoto: Pavla Brady

 Úterý 15.3.

18.00     Přednáška: Adam Kubesa – Život Buddhy

Přednáška je určena pro všechny zájemce o historického Buddhu Šákjamuniho, buddhismus a východní kultury obecně. Skrze 12 událostí z Buddhova života, jak jsou podávány v tibetské tradici, nahlédneme na zrod čtvrtého největšího náboženství lidstva.

Adam Kubesa, od roku 2006 členem obecně prospěšné společnosti M.O.S.T. V letech 2008–2010 pracoval jako koordinátor projektů zahraniční rozvojové spolupráce pro tuto organizaci v indických Himálajích a tibetských exilových osadách. Působí pro o.p.s. M.O.S.T. jako průvodce a překladatel tibetských mnichů a sám občas přednáší. V současné době je rovněž členem dozorčí rady

Středa 16.3.

18.00     film:  Tibet volá po svobodě

Lara Damiani / Dokumentární / Austrálie / 2008 / 52 minut

Dokument zachycuje pokojný boj o přežití jednoho národa. Nazírá očima Jeho Svatosti dalajlamy a tibetských exilantů z roku 2007 a 2008 na minulost i přítomnost dlouhodobého nenásilného boje za svobodu Tibetu. Snímek mapuje současnou historii Tibetu od čínské okupace a zabývá se tématem politických persekucí. Dává slovo tibetským exulantům, bývalým politickým vězňům, aktivistům, Dalajlámovi a tibetskému premiérovi v exilu a odhaluje spletité problémy, kterým čelí národ, jemuž neúprosně vyprchává čas.

Čtvrtek 17.3.

18.00 film: Útěk přes Himaláje

Maria Blumencron / Německo / 2000 / 30 minut

Neobyčejně strhující dokument zachycující tvrdou realitu tibetských dětí, které jejich matky posílají na nebezpečný a často smrtelný pochod přes Himaláj do Nepálu, aby jim dali šanci na školní vzdělání v tibetštině a život ve své vlastní kultuře, ke kterému v dnešním Tibetu nemají přístup. Maria Blumencron se vydala naproti šesti malým dětem, které šly spolu s průvodcem přes vysoká himálajská sedla a doprovázela je až do tibetské exilové vesničky v Indii. Emocionální dokument ukazuje složitý život tibetských dětí bez své rodiny, součástí filmu jsou dojemné zpovědi dětí a ukazuje na statečnost, vyspělost a neskonalou vděčnost, kterou děti cítí vůči svým rodičům.