Foto: Tibet Open House

Přednáška tibetského mnicha, hudební večer s promítáním dokumentárních filmů i cestopisná prezentace z cesty do Lhasy bude součástí letošního opavského festivalu ProTibet připomínajícího již 60. výročí krvavě potlačeného povstání Tibeťanů.

 

 

 

 

Letošní 18. ročník festivalu ProTibet připomene 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase, které bylo 10. března 1959 krvavě potlačeno. O život tehdy přišlo více než 80 tisíc Tibeťanů a Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu. Kromě mnoha dalších míst po České republice, proběhne festival již tradičně také v našem městě, kde jej organizuje opavská organizace Strany zelených v Čajovně Harmonie na ulici Krnovská 20. Po celý měsíc březen si zde mohou zájemci zakoupit tibetské výrobky.

Zlatým hřebem letošního festivalu bude přednáška tibetského mnicha v sobotu 2. března od 18.00 hodin. Geshe Yeshi Gawa, učenec narozený v Tibetu a vyškolený v Indii, se bude věnovat tématu „Štěstí a bdělá pozornost z pohledu buddhismu“. Dozvíte se, jaké jsou buddhistické metody vedoucí ke snížení stresu, jak zvládat negativní emoce a jak být šťastnější. Seznámíte se také s Gesheho osobním životním příběhem. Opava je jedním z mála míst, kde se v rámci festivalu návštěva budhistického mnicha uskuteční. Vstupné je 90 korun.

V úterý 19. března od 18.30 hodin předvede pan Stanislav Hendrych hru na tibetské mísy a následně budou promítnuty dva krátké dokumentární filmy: „Kauza Tibet“ a „Rozhovor s Lobsangem Sangayem“, premiérem tibetské exilové vlády. Oba filmy vznikly speciálně k 60. výročí povstání Tibeťanů. Festivalový program zakončí v úterý 26. března od 18.30 unikátní prezentace fotografií z cesty, kterou v roce 2003 podnikla z Pekingu až na střechu světa do tibetské Lhasy, někdejší zastupitelka města a předsedkyně opavských Zelených, Pavla Brady.

Výtěžek letošního ročníku Festivalu ProTibet podpoří tibetské seniory prostřednictvím nadace The Dalailama Trust. Více o Festivalu ProTibet naleznete na webu www.protibet.cz.