Tibetský učenec a mnich Geshe Yeshi Gawa
foto: archiv Tibet Open House

Filmový večer k 85. narozeninám Dalajlámy, přednáška tibetského učence s meditací a cestopisná prezentace z cesty po Tibetu jsou na programu letošního festivalu ProTibet.

Letošní 19. ročník festivalu ProTibet  je zaměřen na život a poslání Jeho Svátosti Dalajlámy, který oslaví letos v červenci už 85. narozeniny. Stejně jako v předchozích letech, proběhne festival na řadě míst České republiky včetně Opavy, kde jej již tradičně organizuje Strana zelených. Dvě festivalové akce proběhnou v Čajovně Harmonie na ulici Krnovská 20, kde budou k zakoupení také tibetské výrobky, přednáška tibetského učence a mnicha se bude konat v Obecním domě na ulici Ostrožná 46.

První festivalový večer, čtvrtek 12. března od 18.00 bude v čajovně patřit Jeho Svatosti Dalajlámovi a oslavě jeho letošních 85. narozenin. Promítnuty budou dva kratší dokumentární filmy, které přiblíží Dalajlámovu jedinečnou osobnost – je vrcholným představitelem Tibetu, největší duchovní autoritou, ale přesto je neformální, spontánní, hravý a má obdivuhodný smysl pro humor, čímž se liší od ostatních vrcholných představitelů jiných zemí. Dokument Dalajlamovo poselství byl natočen při návštěvě 14. dalajlamy Tändzina Gjamccho v Čechách a na Slovensku v roce 2009, zatímco film Dalajlamova narozeninová přání zachytil oslavy jeho šedesátých narozenin v Dillí, která byla pojata jako setkání duchovních osobností a zástupců různých náboženských směrů. Hlavním motivem jsou tři přání, která Dalajláma sdělil v den svých narozenin. V rámci filmového večera budete také moci ochutnat tibetskou tsampu, která je nazývána „Jídlem bohů“ a na které si denně pochutnává také Dalajláma.

Po velkém zájmu v loňském roce, pozvali pořadatelé do Opavy znovu tibetského učence a mnicha Gesheho Yeshi Gawu, který se narodil v Tibetu a vyškolil v Indii. Po studiích byl jedním z životopisců Jeho Svátosti Dalajlámy, napsal tři knihy o tibetském buddhismu, jeho kultuře a historii. Působí v Praze v Tibet Open House a jako buddhistický učitel přednášel v Evropě, Rusku i USA. Přednáška Gesheho Yeshi Gawy na téma „Život tibetských mnichů a principy buddhismu“ proběhne v pátek 20. března od 18.00 v Sále purkmistrů v Obecním domě ve spolupráci s OKO. Součástí cirka dvouhodinového programu bude také meditace s mantrou. Vstupné v předprodeji na recepci Obecního domu 110 Kč a na místě 150 Kč.

Tibet, foto: Jiří Balhar

Festival zakončí večer pod názvem „Jeďte s námi do Tibetu“ ve čtvrtek 26. března od 18.00 v Čajovně Harmonie. Prezentace fotografií ze současného Tibetu, kam se v roce 2018 podařilo z Číny vycestovat Jiřímu Balharovi, bude komentována jak samotným autorem, tak i Pavlou Brady, která Tibet navštívila v roce 2003.

Tibet – vpravo Jiří Balhar
foto: archiv Jiří Balhar

Výtěžek letošního festivalu směřuje tentokrát na nákup hygienicky nezávadných nádrží na pitnou vodu a pořízení kvalitních vodních filtrů. Svou návštěvou festivalových akcí, tak přispějete na boj proti infekčním onemocněním tibetských dětí. Více o Festivalu ProTibet, který zaštiťuje obecně prospěšná společnost MOST ProTibet.