Již třetím rokem organizují Zelení v Opavě festival ProTibet, kterým se připojují k solidaritě, kterou lidé po celém světě vyjadřují Tibetu v březnu.

Letošní 16. ročník festivalu ProTibet bude zahájen v Kavárně AlterNativa v ulici Na Valech 5 prodejem tibetských výrobků, které si zde zájemci mohou zakoupit po celý březen. V úterý 21. března pak v 18 hodin v prostorách kavárny proběhne promítání filmu „Až budou létat oceloví ptáci“, který diváky zavede na cestu zkoumající komplex navzájem se ovlivňujících vztahů mezi současným tibetským buddhismem a západní kulturou. Snímek se pokouší v hlubokém záběru zachytit zkušenosti a pohledy učitelů i praktikujících ve Spojených státech či jinde ve světě a vytváří živý a zábavný portrét světa tibetského buddhismu tak, jak se projevuje na Západě. Zároveň si klade zásadní otázku: Mohou nám tato prastará učení v dnešní stále chaotičtější moderní době pomoci nalézt skutečné štěstí a vytvořit rozumnější, soucitnější svět 21. století?

Opava se letos stane jedním z mála měst České republiky, které v rámci festivalu přivítá buddhistického mnicha Pemu Samdupa. „V rámci besedy se vzácným hostem z odlehlého údolí Spiti v severoindické Himálaji budou promítnuty fotografie o životě v horské poušti. Tam, kde je nedostatek vodních zdrojů, zemědělské půdy, kde je slunce a vítr tak ostrý a kyslík tak řídký, že se dá hovořit o jedněch z nejméně hostinných oblastí této planety,“ zve na ojedinělou besedu Pavla Brady ze Strany zelených, která společně s Kavárnou AlterNativa festival v Opavě organizuje. Chcete se dozvědět, jak vypadá život buddhistických mnišek, proč je život v těchto koutech světa tak krásný či jaký má Pema vztah k České republice? Tak přijďte ve čtvrtek 23. března v 17 hodin do Schösslerova salónku Obecního domu.

Výtěžek z letošního festivalu bude věnován na  podporu vzdělání buddhistických mnišek z kláštera Kowang v severoindickém Himálaji. Více o festivalu ProTibet naleznete na webu www.protibet.cz.