Opavská koalice ve složení ANO, Změna pro Opavu, KDU-ČSL, Starostové městských částí a ODS má za sebou první rok ve vedení radnice. Za ten rok se dokázala rozpadnout a řeší se, kdo město bude vést dál. Což vypadá jako ideální doba pro stručné bilancování úspěchů a neúspěchů.

Vyrovnaný rozpočet, noví ředitelé a další úspěchy

Trvalo poměrně dlouho, než se nové vedení města pod většinovým vedením ANO rozkoukalo. Smělá úvodní prohlášení o velkých plánech (kompetenční mapa, efektivní hospodaření apod.) se začala vytrácet a jako svůj největší úspěch za první půlrok vládnutí považuje nové vedení města – alespoň dle četnosti svých prohlášení – to, že naplnilo požadavky zákona a schválilo vyrovnaný rozpočet.

Dále se pokračovalo v přípravě a realizaci projektů připravených předchozím vedením. Podařilo se zateplit 3 mateřské a základní školy, které byly ve špatném stavu a do budoucna tak snížit účty za energie. Tento krok lze hodnotit jednoznačně pozitivně.

V oblasti sportu se snad podařilo stabilizovat situaci v opavském fotbalovém klubu, která byla završena tím, že klub zveřejnil podrobný rozpis svého hospodaření a zavedl transparentní financování klubu. Trochu podobná situace se řeší s hokejovým klubem Slezan Opava. Město již založilo svou společnost Hokejový klub Opava, s.r.o., který by měl nyní za přijatelných podmínek koupit od hokejového svazulicence hráčů. Dosavadní vývoj vypadá nadějně a snad se to celé podaří dotáhnout do zdárného konce. Každý si asi umí představit, že jednání s Aloisem Hadamczikem nejsou jednoduchá.

Posledním úspěchem, který lze zmínit, jsou opavské vánoční trhy. Město je převzalo do své péče, snížily se nájmy za provoz stánků a objevila se zde řada místních prodejců, které zde dřív člověk téměř neměl šanci potkat. Díky tomu se zpestřila nabídka a podpořili místní prodejci.

Laskavý čtenář promine, ale na další věci, které by šly označit za úspěchy (kromě běžných provozních věcí), si autor článku i přes veškerou svou snahu nedokáže vzpomenout. Možná snad ještě vyšší podpora městských částí.

 Neúspěchy – boj o moc, tragický ředitel divadla a prázdná Slezanka

Na druhou stranu je zde řada věcí, které jsou nepovedené nebo diplomaticky řečeno sporné.

Za velký faul proti demokracii považuji zcela jednoznačně to, že koalice neumožnila některým opozičním stranám vyslat svého zástupce do odborných komisí rady města. Ještě trestuhodnější je to, že tuto chybu rada nedokázala za celý rok napravit. Naopak koaliční strany, v tomto případě hlavně ANO, naplnily komise svými členy a příznivci měrou vrchovatou.

V oblasti komunikace s občany rezignovalo vedení města na úspěšné „Otevřené radnice“. Zatímco v předchozích letech proběhla za rok minimálně 4 setkání zástupců města s občany, od ustavení koalice v říjnu 2014proběhlo jediné.

Největším tématem však byly výměny ředitelů městských organizací a komunikace tohoto kroku ze strany vedení. Nejprve primátor veřejně popřel, že se někdo bude odvolávat, načež byli zbaveni své funkce 4 ředitelé – ve Slezském divadle, Technických službách, Městských lesích a Městském dopravním podniku. O tragickém výběru nového ředitele divadla Drgáče se napsalo hodně a není nutné jeho jméno znovu zmiňovat. Už tak stál tento krok město finance zřejmě v řádu stovek tisíc, pravděpodobně i více. Ředitelé Technických služeb a dopravního podniku jsou ve své funkci krátce, takže jejich práci zatím nelze hodnotit. Velmi tristní je to, že doposud nebyl vybrán nový ředitel Městských lesů a již více než půl roku je tato organizace řízena provizorně.

Co je velmi viditelné a trápí to hodně obyvatel města, je stav Slezanky. Hlavní část budovy už více než rok bezdůvodně zeje prázdnotou a město tak přichází o miliony korun. A navíc je zcela evidentní, že nikdo nemá jasno v tom, co se Slezankou a prostorem za ní bude dál. Situace kolem Slezanky je velmi komplikovaná, zatím to vypadá tak, že se zde v příštích letech nebude dít nic.

Před volbami byla také velkým tématem tzv. „KOMPETENČNÍ MAPA“. Kde je? Kdy bude hotová? Proč trvá její vytvoření tak dlouho? Kdyby byla, třeba by nám pomohla určit, kdo konkrétně může třeba za tu nepronajatou Slezanku.

Město má celou řadu problémů, které je potřeba řešit. Je tady areál Dukelských kasáren, který je skoro prázdný. Průmyslová zóna ve Vávrovicích se zdá být hudbou daleké budoucnosti. Městské byty v centru města jsou v zanedbaném stavu a jejich nezateplené fasády hyzdí vzhled centra. Příprava územního plánu nebere konce a plánovaná revitalizace Stříbrného jezera zatím také žádný výsledek nepřinesla. Jedná se o velké projekty a bylo by dobré občas slyšet, že se o jejich posun kupředu vedení města zajímá.

Hlavní věc, která město paralyzuje pravděpodobně nejvíce, je však rozpad radniční koalice, který je způsoben rozpadem a následným zrušením opavské buňky ANO. Zvenku to vypadá jako boj o moc. Přestože je v zastupitelstvu celá řada velmi kvalitních lidí napříč všemi stranami, tak politické půtky, třenice a boj o nejvyšší posty komplikují vyjednávání a zatím není ani po třech měsících od zářijového zastupitelstva jasno, kdo bude město Opava dál vést. Tento stav je nepříjemný pro zastupitele, ještě horší je však pro Opavu jako takovou.

Další články autorky/autora