„Schválili jsme vyrovnaný rozpočet.“
„Budeme lépe hospodařit s městskými penězi!“
„Osobně kontrolujeme všechny objednávky magistrátu.“
„Snížíme počet úředníků.“
„Prostě budeme šetřit!“

Zdají se vám tato úderná hesla povědomá? Pokud jste z Opavy, tak pravděpodobně ano, neboť nás jimi bohatě zásobuje nové a odhodlané vedení města. Jaká je však skutečnost? Zatím se zdá, že alespoň na sobě šetřit rozhodně nikdo nechce.

Skutečnost, že si nová opavská koalice opakovaně pochvaluje schválení „vyrovnaného rozpočtu“ (který musí mít vyrovnaný ze zákona všechny obce a města v republice) jako svůj obrovský úspěch, můžeme chápat jako začátečnickou neznalost, kterou je možné přejít s nadhledem. A dodejme, že samotnou snahu šetřit vnímám kladně. Ovšem…

Město Opava skutečně některé své výdaje ve schváleném rozpočtu snížilo. Snížil se třeba rozpočet na sociální služby, rázně se škrtly finance na veřejnou dopravu, snížil se příspěvek městskému divadlu, omezily se některé investice a padl návrh na redukci počtu úředníků. Budiž, na to má každé vedení města právo.

Jenže když už chci šetřit, tak bych měl začít především u sebe. A to se neděje, alespoň tedy ne co se týče hlavní opavské strany ANO 2011. Můžeme uvést pár příkladů:

  • Do devítičlenné komise pro občanské obřady se vešlo 5 zástupců této strany, pro některé zájemce z ostatních stran už však místo není. Zastupitelka Olga Pavlíčková přišla s konkrétním a argumenty podloženým návrhem, jak ušetřit několik set tisíc korun ročně na oddávání. Stačilo by platit oddávající zastupitele za výkon, ne paušálně 3600 korunami měsíčně bez ohledu na to, kolik práce vykonali. Návrh však byl podroben kritice a smeten ze stolu.
  • Podobná situace nastává i u odborných komisí rady městy – zatímco koaliční strany mají své zástupce (třeba i 3) v každé komisi, některé opoziční strany zde již místo nemají.
  • Rada města v rozpočtu vyčlenila 240.000,- Kč na odborné poradce. Na dotazy, k čemu a komu budou tyto peníze sloužit, se dlouho nechtělo nikomu odpovědět. Nakonec jsme se to dozvěděli. PR poradenské služby Martina Petráska a poradenství v oblasti sportu pro Milana Koláře (každý 10.000,- Kč/měsíc – celkem 240.000,- Kč ročně).

Především ten poslední bod je nejzajímavější a proto se u něj zastavím. Oba pánové jsou totiž velmi těsně spjati s opavským ANO. Martin Petrásek byl mediální manažer jejich kampaně, Milan Kolář je aktuálně zastupitelem a předsedou sportovní komise. (Jak Martina, tak Milana znám a považuji je oba za solidní lidi. Neberte tedy pánové mou kritiku příliš osobně – směřuje hlavně na radu.)

Toto rozhodnutí považuji za velký přešlap (chcete-li minelu) a vůbec se nedivím, že se k tomu pan primátor na jednání zastupitelstva nechtěl moc vyjadřovat. Jak můžeme na jednu stranu říkat, že chceme šetřit a propouštět úředníky a na druhou stranu zaměstnávat své lidi z peněz města?

Ostatně není se třeba divit, že si pak člověk položí tyto otázky:

  • Zvládli by tuto práci stávající zaměstnanci magistrátu? (Magistrát má na PR tiskovou mluvčí a další dva zaměstnance.)
  • Jak proběhlo výběrové řízení na post obou poradců, placených přes dohodu o provedení práce? (A proběhlo vůbec nějaké?)
  • Co konkrétně je jejich náplní práce?
  • Cožpak nejsou v Opavě další lidé, kteří rozumí sportu? (Opava má spoustu bývalých sportovců s velkými zkušenostmi.) A cožpak zde nejsou lidé, kteří rozumí PR?

Odpověď na tyto otázky by určitě řadu z nás zajímala. Pan primátor je na zastupitelstvu nezodpověděl a slíbil odpovědět písemně. Tak jsme zvědavi. Čtvrt miliónu korun je totiž velká suma peněz, ale už z principu mnohem „zvláštnější“ je to zaměstnávání svých kolegů, byť sebeschopnějších. Toto jsem u žádné koaliční strany ve volebním programu nenašel.

 

Další články autorky/autora